Scurt Istoric

Istorie Octombrie 28, 2014

Primele date despre vatra satului sunt din 1880.

Etimologia satului este de la primul gospodar ( Glodeanu ) care a ridicat prima casă din viitorul sat. A primit şi particula ``Gândului`` pentru a nu se confunda cu localitatea Glodeni din jud. Vaslui care se află aproape de satul Glodenii Gândului. Piatra de temelie a bisericii a fost pusă în anul 1949 şi a fost sfinţită în 1960. A suferit numeroase reparaţii în prezent lucrările de pictură sunt spre final. Cimitirul parohial dispune de o capelă mortuară ce a fost de asemenea reabilitată, parohia are casă parohială şi casă socială în care se desfăşoară diferite activităţi de cateheză şi pastorale. De asemenea parohia Glodenii Gândului ridică un aşezământ medical situat pe o proprietate a parohiei în colaborare cu mai mulţi oameni de bine.